W dniu 2 czerwca 2015 roku uczniowie klas piątych wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w ramach tzw. bonu kultury w Skansenie Wsi Pogórzańskiejw Szymbarku. Warsztaty Pogórzański Etnodizajn są inspirowane tradycyjnym ludowym wzornictwem i technikami rękodzielniczymi. Uczniowie poznali wzory, materiały i techniki rękodzielnicze stosowane przez mieszkańców pogórzańskiej wsi. Następnie wzorując się na ludowej tradycji sami zaprojektowali i ozdabiali ekologiczne lniane torby na zakupy.


W tym samym miejscu uczniowie przenieśli się w czasie:). W "Sztabie Operacji Gorlickkiej 1915" zwanym sztabem Mackensena na terenie skansenu, obejrzeli film dokumentalny "Gorlice 1915", wysłuchali prelekcji związanej z Bitwą Gorlicką, której 100 rocznicę obchodzimy w tym roku, obejrzeli także stałą ekspozycję sztabu. Przy okazji pobytu w skansenie zwiedziliśmy także kasztel w Szymbarku, co ubogaciło nam szkolną lekcje o życiu szlachty polskiej w XVII wieku.


Na zakończenie naszego "naukowego wyjazdu" cała grupa odwiedziła cmentarz wojenny nr 91 w Gorlicach. Tutaj zapaliliśmy znicz pamięci i minutą ciszy oddaliśmy cześć poległym w czasie I wojny światowej.

tekst i zdjęcia: J. Wantuch-Skorupa

2017© gimbiecz.pl; Projekt: Maciej Mańka
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok