13
paź

Mniej więcej od połowy września w "bieckiej Jedynce" przygotowywaliśmy wybory do RSU. Wcześniej odbyły się wybory samorządów klasowych. Uczniowie chętni do pracy w Samorządzie Uczniowskim otrzymali karty poparcia i z nimi ruszyli na poszukiwania swoich wyborców. Tylko ci, którzy otrzymali 10 podpisów od kolegów lub koleżanek (podpisy nie mogły się powtarzać u innych osób) mogli ubiegać się o miejsce na liście kandydatów. Do wyznaczonego dnia 21 września wpłynęło 8 ważnych kart poparcia, tak więc o miejsce w Radzie Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole, walczyło 8 kandydatów. W dniu 22 września odbyła się debata przedwyborcza, w czasie której nauczycielka historii p. Skorupa wyjaśniła krótko na czym polegają demokratyczne wybory. W prosty sposób zaprezentowała zasadę głosowania większością i jednomyślnie. Następnie zaprezentowano wszystkich kandydatów, których poproszono o wykonanie plakatów wyborczych, tak aby uczniowie mogli poznać plan działań kandydatów na "urząd" przewodniczącego RSU. Już po jednej godzinie lekcyjnej - zajęciach z wychowawcą - pojawiły się pierwsze plakaty i hasła wyborcze. W kolejnym dniu jeszcze ich przybyło. Do dnia wyborów w szkole plakaty zachęcały do udziału w wyborach i oddania głosów na kandydata, który przekonał do swojej osoby.

W poniedziałek 28 września 2015 r. od godziny 11.00. odbywały się w naszej szkole wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Na godzinę przed rozpoczęciem obrad były i obecny opiekun SU w szkole podstawowej spotkali się z uczniami członkami Szkolnej Komisji Wyborczej. Wspólnie przygotowaliśmy nasz "lokal wyborczy". Następnie członkowie Komisji Wyborczej poinstruowani zostali o procedurach przeprowadzenia wyborów szkolnych. Każdy z uczniów otrzymał listę swojej klasy; na niej głosujący uczniowie każdy osobno podpisywał odbiór karty wyborczej... i już mógł oddać głos na wybranego kandydata. W głosowaniu wzięło udział 105 (spośród 111 uprawnionych) uczniów naszej szkoły, tj. uczniów klas IV - VI, ponieważ i młodsi i gimnazjaliści naszego zespołu szkół uczą się w innych budynkach. Po mniej więcej godzinie nasze wybory zakończyły się. Komisja na czele z przewodniczącym Mikołajem Szetelą przystąpiła do liczenia głosów. I tu obyło się bez niespodzianek. Członkowie komisji - znacznie sprawniej niż PKW i bez pomocy systemów elektronicznych - policzyli dwukrotnie oddane głosy. Ze znaczną przewagą nad innymi kandydatami funkcja przewodniczącej szkoły przypadła Wiktorii Płazińskiej z VI a. Jej "prawą ręką" została Klaudia Budziak także z klasy VI. Komisja wyborcza sporządziła protokół, w którym zawarła wyniki głosowania. Został on zaraz po godzinie 12.00 umieszczony na tablicy informacyjnej Samorządu Uczniowskiego. 

 

mgr Jolanta Wantuch-Skorupa

 

2017© gimbiecz.pl; Projekt: Maciej Mańka
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok