21
lis

10 listopada, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Święto Szkoły i Dzień Patrona Marcina Kromera. Uczniowie nie mieli w tym dniu zwykłych lekcji tylko lekcję poświęconą Marcinowi Kromerowi, a czwartoklasiści dodatkowo lekcję muzealną o Patronie - biskupie Marcinie Kromerze, oczywiście w "Kromerówce".

Przed lekcją muzealną uczniowie spotkali się przed pomnikiem Marcina Kromera, tam złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz pamięci. Następnie wszystkie klasy czwarte kolejno wzięły udział w prelekcji o patronie. Tutaj mogli także pooglądać pamiątki po wielkim Bieczaninie.
Po wizycie w muzeum uczniowie przeszli pod obelisk upamiętniający Bieczan poległych w czasie I i II wojny światowej, oraz na cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. W przededniu 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie uczcili minutą ciszy poległych obrońców Ojczyzny, a na ich grobach zapalili znicze. Również na dwóch innych pierwszowojennych cmentarzach w Bieczu w tym dniu zapłonęły światła pamięci. Zadbali o to uczniowie klas piątych i szóstych.
Dla uczniów starszych klas SP i gimnazjum odbyła się rano w sali kina Farys uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W jej trakcie uczniowie obejrzeli i wysłuchali tematycznej prelekcji o walce narodu polskiego o niepodległość. W drugiej części zebrani uczniowie z wychowawcami obejrzeli film: "Polski Liwiusz" - przybliżający postać Marcina Kromera, jego życie, działalność i literacką twórczość. Dzień Święta Szkoły zakończyła uroczysta msza św. w kościele św. Anny, w której wzięli udział dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.

 


tekst: J. Wantuch - Skorupa
foto: Iwona Kanicka, Ilona Filus i uczniowie kl.IVa.

2017© gimbiecz.pl; Projekt: Maciej Mańka
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok