06
gru

Jak wiadomo nasza szkoła zlokalizowana jest w zabytkowym budynku grodu starościńskiego pełniącego swą funkcję setki lat temu. Historia tego miejsca jak i miasta jest długa, ciekawa i tajemnicza. W związku z tym w piątek 30 listopada uczniowie naszej szkoły mieli niecodzienną okazję dosłownie dotknąć historii biorąc udział w niezwykle ciekawym spotkaniu.

Odwiedzili nas pracownicy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy podczas wakacji wraz z grupą studentów prowadzili prace archeologiczne tuż przy południowej ścianie budynku naszej szkoły. Archeolodzy - Pani Paulina Goras – Dziuban i Pan Paweł Kocańba podczas dwugodzinnych spotkań przekazywali uczniom naszej szkoły tajniki pracy archeologa, zapoznali ich też z okryciami jakich dokonali podczas prowadzonych przy szkole prac, potwierdzili lokalizację potężnej baszty, której fundamenty odkryto, pokazali dzieciom niektóre z odkrytych zabytków w postaci ceramiki, monet czy ozdobnych fragmentów ścian średniowiecznego grodu. Uczniowie mogli przyglądnąć się jak wyglądają podstawowe narzędzia pracy archeologa, jak dokumentuje i opisuje się znaleziska czy jak zabezpiecza się stanowisko archeologiczne. Na koniec goście z Rzeszowa mieli dla naszych uczniów zadanie - na profesjonalnej karcie dokumentującej znaleziony obiekt dzieci miały naszkicować wybrane znalezisko, było to bardzo ciekawe i niełatwe wyzwanie,
z którego nasi podopieczni wywiązali się wzorowo. Niezwykle ciekawe spotkanie upłynęło bardzo szybko pozostawiając słuchaczom jeszcze wiele ciekawych tajemnic, które wciąż czekają na odkrycie.

 

Autor: mgr Marek Kędzior

2017© gimbiecz.pl; Projekt: Maciej Mańka
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok