22
maj

19 kwietnia 2019 r., przypadła 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" zorganizowała już po raz siódmy akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile". Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum Polin akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bieczu, już po raz drugi uczcili pamięć o powstaniu. Jednak, ze względu na przerwę świąteczną, odbyło się to dopiero 26 kwietnia. Klasa Vc wykonała papierowe żonkile, które były rozdawane uczniom i nauczycielom. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć prezentację o getcie warszawskim oraz film "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943".
Dzięki tym działaniom oraz pakietowi materiałów dydaktycznych otrzymanych od muzeum w Warszawie, młodzież została wprowadzona w tematykę związaną z losem Żydów w czasie II wojny światowej.

 

 

                                                                                                             Autor: mgr Paulina Michalec

2017© gimbiecz.pl; Projekt: Maciej Mańka
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok