XV edycja Gimnazjady Ziemia biecka w historii i legendzie pod tytułem „Wacław Potocki na Ziemi Bieckiej. W 390-tą rocznicę urodzin" odbyła się w naszej szkole 6 maja 2015 r. Uczestnicy wzięli udział w konkursie wiedzy o W. Potockim lub w konkursie plastycznym, na który należało przygotować portret sarmacki Wacława Potockiego. Naszą szkołę reprezentowały w części testowej: Karolina Gazda, Marcelina Dykas, Weronika Kanicka i Nina Lignar. Prace plastyczne z kolei przygotowały: Magdalena Durlak, Paulina i Monika Kosiba, Aleksandra Augustyn i Magdalena Data.


Tym razem naszym uczennicom nie udało się zająć miejsc na podium w teście wiedzy o Wacławie Potockim, ale w konkursie plastycznym Monika Kosiba zajęła III miejsce za portret trumienny Potockiego wykonany wg standardów epoki na blasze. Z kolei linoryt Potockiego wykonany przez siostrę Moniki Paulinę Kosibę otrzymał wyróżnienie komisji konkursowej.

Wręczenia nagród książkowych i pamiątkowych dyplomów dokonał pan burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, który objął honorowy patronat nad konkursem. Nagrodą dla wszystkich uczestników XV edycji Gimnazjady była także wycieczka „Śladami Wacława Potockiego na Ziemi Bieckiej".

Odwiedziliśmy kolejno Wolę Łużańską, miejsce urodzenia poety, gdzie obejrzeliśmy zabytkowy obiekt w miejscu dworu Potockich oraz wieloletnie dęby ze starego parku pałacowego. Korzystając z okazji odwiedziliśmy następnie cmentarz Nr 123 na Pustkach w Łużnej, największy cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej w Galicji Zachodniej. W niezwykle barwny sposób historię cmentarza opowiedział nam pan Zbigniew Majcher, członek Społecznego Komitetu Opieki Nad Cmentarzem Wojennym Nr 123 Pustki w Łużnej. Następnie podjechaliśmy do wsi Łosie, która należała niegdyś do majątku poety. W Łosiu zwiedziliśmy Zagrodę Maziarską (oprowadziła nas pani Zhanna Orchel) oraz cerkiew grekokatolicką Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Wycieczkę zakończyło integracyjne spotkanie przy ognisku w Zajeździe Pstrąg w Łosiu.


Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Gimnazjady oraz ciekawego wyjazdu nagrodowego serdecznie dziękujemy!!

tekst i zdjęcia: Jolanta Wantuch-Skorupa

2017© gimbiecz.pl; Projekt: Maciej Mańka
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok