W bieżącym roku już po raz czternasty nasza szkoła gościła uczestników gimnazjady historycznej „Ziemia Biecka w historii i legendzie". Tegoroczny temat: "Test historyczny - Ziemia Biecka i jej stolica". 

 

Z uwagi na szerszy zakres tematyki konkursu do udziału zostali zaproszeni uczniowie gimnazjów z Gorlic i Bobowej, miast, które historycznie związane są z Ziemią Biecką. Konkurs przebiegał dwuetapowo.


W dniu 6 maja 2014 r. 32 uczniów z 7 gimnazjów powiatu gorlickiego przystąpiło do napisania testu z zakresu historii Ziemi Bieckiej. W trakcie, gdy jury poprawiało prace pisemne, uczestnicy konkursu pod opieką nauczycieli i pracowników Muzeum Ziemi Bieckiej zwiedzili miasto, przeszli na plac Kromera, na cmentarz wojenny nr 106 oraz zapoznali się z ekspozycją w budynku muzeum tzw. domu z basztą. Następnie udali się na ogłoszenie wyników do naszej szkoły (od początku istnienia gimnazjady jesteśmy jej gospodarzami). Decyzją jury z przewodniczącą p. dyrektor muzeum mgr M. Bartuś na czele, do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się po dwóch uczniów z największą liczbą punktów z każdego gimnazjum.


Drugi etap konkursu w dniu 23 maja 2014 r. miał formę popularnego teleturnieju "jeden z dziesięciu". Uczniowie losowali pytania przygotowane w całości przez pracowników muzeum i odpowiadali na nie. W ten sposób wyłoniono zwycięzców, w tym wypadku dziewczęta, które odpowiedziały na największą liczbę pytań i uzyskały najwięcej punktów. I miejsce zdobyła uczennica Sylwia Cieniawa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy, II i III miejsca zajęły uczennice Gimnazjum Nr 2 w Bieczu, kolejno Anita Świerz i Paulina Lechwar. 

Laureatki otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki w nagrodę, z kolei dla wszystkich uczestników gimnazjady Burmistrz Biecza p. Urszula Niemiec ufundowała wycieczkę integracyjną do Sanoka - zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego i skansenu wsi polskiej, w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga.

 

mgr Jolanta Wantuch-Skorupa

 

2017© gimbiecz.pl; Projekt: Maciej Mańka
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok