21
cze

W środę 22 maja 2019 roku, tuż przed Wyborami do Parlamentu Europejskiego, w naszej szkole, kolejny już raz odbyły się Młodzieżowe Szkolne Wybory do PE w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej Młodzi Głosują.Inicjatorką i koordynatorką akcji była pani Agnieszka Żegleń, opiekun Szkolnego Koła Młodego Europejczyka.

Wybory były częścią kampanii profrekwencyjnej w którą zaangażowała się grupa 11 uczniów z klas VI -VIII. Dziewczynki i chłopcy przygotowali i przeprowadzili ankietę „Co wiem o wyborach do Parlamentu Europejskiego?” wśród uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi naszej szkoły. Ankieta miała na celu sprawdzić co uczniowie naszej szkoły wiedzą o wyborach i czy braliby w nich udział, gdyby mieli takie prawo. Zdanie nauczycieli i pracowników szkoły, czyli osób uprawnionych do głosowania także było bardzo interesujące. Ponadto ankieta pokazywała jaką elementarną wiedzę na temat wyborów posiada cała nasza szkolna społeczność. W sumie w ankiecie brało udział 51 osób, w tym 27 uczniów,13 nauczycieli i 7 pracowników obsługi. Wyniki okazały się bardzo zadowalające, chociaż jak się okazało wielu z nas musi poszerzyć swoją wiedzę na temat Parlamentu Europejskiego.


W ramach kampanii została też przeprowadzona lekcja Czym zajmuje się Parlament Europejski? według scenariusza przygotowanego przez organizatorów programu Młodzi głosują. Najważniejszą inicjatywą programu było niewątpliwie zorganizowanie młodzieżowych wyborów do PE. Wszystkich bardzo pozytywnie zaskoczyło duże zainteresowanie społeczności uczniowskiej ta akcją. W sumie z 158 uprawnionych uczniów klas VI -VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum, do głosowania przystąpiło 129 uczniów. W rezultacie uzyskaliśmy bardzo wysoką frekwencję bo aż 81,6 %.Wyniki wyborów w naszej szkole przedstawiają się następująco:


KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – 47 głosów
KWW KUKIZ’15 – 21 głosów
KW WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA -15 głosów
KWW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY – 12 głosów
KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD N. ZIELONI – 9 głosów
KKW POLEXIT – KOALICJA – 3 głosy
KKW LEWICA RAZEM – PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS – 2 głosy
KKW POLSKA FAIR PLAY BEZPARTYJNI GWIAZDOWSKI – 0 głosów

Opracowała mgr Agnieszka Żegleń

2017© gimbiecz.pl; Projekt: Maciej Mańka
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok