01
sie
Kategoria: Comenius 2009-2011

     

p12  Na przełomie maja i czerwca bieżącego roku, Zespół Szkół Nr 1 w Bieczu miał zaszczyt gościć naszych Irlandzkich przyjaciół ze szkoły Holy Family w Tubbercurry.Projekt COMENIUS, dzięki któremu mogliśmy nawiązać znajomość z nauczycielami z Irlandii już się zakończył, jednak nasi partnerzy z wielką ochotą postanowili odwiedzić biecką ziemię po raz drugi. 

 

    Tym razem, obok Dyrektor irlandzkiej szkoły Siostry Mary Richardson, gościliśmy trzech nauczycieli tamtejszej szkoły , siedmioro rodziców oraz dziesięcioro uczniów klasy szóstej. Podczas pięciodniowego pobytu, nasi goście mieli okazję nie tylko poznać polską szkołę, jej organizację, ale także zwiedzić najciekawsze zakątki naszego regionu. Ich przygoda rozpoczęła się 30 maja w środę, kiedy to przylecieli na lotnisko do Rzeszowa, a następnie w towarzystwie Dyrektora Szkoły Pana Stanisława Kalisza oraz nauczyciela języka angielskiego pana Dariusza Czechowicza przyjechali do hotelu „Mimoza" w Libuszy.

     Nasi goście nie odpoczywali zbyt długo, dlatego że już rano w czwartek po śniadaniu odwiedzili naszą szkołę. Wizyta rozpoczęła się wspólnym powitaniem gości oraz przedstawieniem planu ich pobytu. Uczniowie bardzo chcieli poznać podstawowe słówka w języku polskim, dlatego też upominki w formie angielsko-polskich słowników okazały się naprawdę przydatne. Następnie irlandzka grupa mogła zwiedzać budynek szkoły, uczestniczyć w lekcjach uczniów zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum, przeglądnąć polskie podręczniki czy zeszyty uczniów, a nawet wymienić kilka zdań z naszymi uczniami. Prawdziwą atrakcją okazał się towarzyski mecz piłki nożnej pomiędzy drużyną polskich i irlandzkich uczniów – swego rodzaju rozgrzewka przed EURO 2012 – zakończony remisem. Następnie przyszedł czas na mały poczęstunek przygotowany przez Panie z bieckiego przedszkola, gdzie nasi goście mieli szansę zobaczyć specjalny program przygotowany przez przedszkolaków.

    Tego dnia goście zostali zaproszeni na uroczysty obiad, podczas którego zaszczycili nas swą obecnością Burmistrz Miasta Biecz, pani Urszula Niemiec, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Placówek Oświatowych, pani Renata Gołębiowska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, a zarazem przewodniczący Rady Rodziców, pan Bogumił Kawa. Była to wspaniała okazja by porozmawiać o podobieństwach pomiędzy Polską a Irlandią, o edukacji, religii czy emigracji.
     Po obiedzie zaprosiliśmy gości na krótką lekcję historii do bieckiego muzeum, a następnie irlandzcy uczniowie zawarli nowe znajomości z polską młodzieżą podczas szkolnej dyskoteki. Zabawa była naprawdę udana, biorąc pod uwagę to, że nawet Siostra Mary tańczyła i śpiewała: „Jedzie pociąg z daleka ..." I tak minął czwartkowy wieczór przy wspólnym podwieczorku i dyskusjach na temat szkoły, kultury i tradycji obu państw.
     Kolejny dzień pobytu był nie mniej atrakcyjny. Przedstawiciele irlandzkiej społeczności cały dzień spędzili w naszym uroczym Krakowie. Najbardziej urzekły ich stare kościoły, muzeum, gdzie mogli podziwiać „Mona Lisę" Leonarda Da Vinici oraz rynek, gdzie mogli wysłuchać hejnału. Wspaniałą atrakcją okazała się również kopalnia soli w Wieliczce, piękne sale, kaplica i inne atrakcje – i to wszystko pod ziemią.
     W sobotnie przedpołudnie nasi goście wzięli udział w spotkaniu ze starostą powiatu gorlickiego, panem Mirosławem Wędrychowiczem. Przy kawie i słodkościach wysłuchaliśmy interesującej prezentacji o naszym regionie, goście mogli zobaczyć jak wiele modernizacji zostało przeprowadzonych na naszym terenie w zakresie zdrowia, edukacji czy infrastruktury. Przekonali się, ile jeszcze można zobaczyć na południu Polski i że konieczna jest ponowna wycieczka. Spotkanie zakończyło się rozdaniem podarunków od pana starosty i ciepłym pożegnaniem. Po spotkaniu nasi goście wyruszyli na pieszą wycieczkę po centrum Gorlic oraz na małe zakupy. Tuż po obiedzie czekała na nich wycieczka do Krynicy Zdrój. Wraz z nauczycielami bieckiej jedynki i ich dziećmi mieli okazję wyjechać kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką, gdzie piękne krajobrazy zachwycały naszych gości, a dzieci wręcz zajadały się naleśnikami w restauracji na szczycie góry. Późniejszy spacer po Krynicy oraz wizyta w pijalni sprawiły, że atrakcji było aż nadto.
     Niedzielę rozpoczęliśmy wspólnym uczestnictwem we Mszy Świętej w klasztorze Ojców Franciszkanów w Bieczu. Atmosfera naszego kościółka zrobiła ogromne wrażenie na naszych gościach. Mszę przeżywaliśmy szczególnie, dlatego że śpiewali uczniowie nie tylko naszej szkoły, ale również mieliśmy niepowtarzalną okazję wysłuchania śpiewu chóru irlandzkich dziewczynek.
    Niestety to co dobre szybko się kończy i tuż po niedzielnym obiedzie nasi goście, choć niechętnie, musieli wyruszyć w drogę powrotną. Pan Dyrektor Stanisław Kalisz podziękował za wizytę i pożegnał gości już w hotelu, natomiast w drodze na lotnisko towarzyszyły im dwie nauczycielki języka angielskiego, ponieważ ostatnim punktem programu była wizyta na zamku w Łańcucie. Niezwykły klimat królewskich komnat, rajska oranżeria oraz powozy konne utkwiły w pamięci irlandzkich turystów. Prawdziwą niespodzianką okazały się bociany, których nasi goście jeszcze nigdy nie widzieli.
    Ze słowami smutku, ale i z nadzieją na ponowne spotkanie pożegnaliśmy naszych gości, którzy dziękując za wspaniałą atmosferę i życzliwość zapraszali tym razem do siebie.

 

2017© gimbiecz.pl; Projekt: Maciej Mańka
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok