01
sty

10 grudnia 2015 roku do naszej szkoły przybył pan Krzysztof Przybyłowicz autor książki: "Żydzi Biecza. Historia i zagłada". Całkiem przypadkowo odwiedziny naszego gościa przypadły na czas żydowskiego Święta Świateł Chanuka.


Pana Krzysztof Przybyłowicz Z zamiłowania wielki pasjonat i znawca zamków polskich, turysta, który odwiedził ponad 400 cmentarzy pierwszowojennych, autor ciekawych historii, kolekcjoner wielu dokumentów, pocztówek, pamiątek - słowem człowiek z pasją i jak się okazało nie jedną.


Tym bardziej lekcja historii z panem Krzysztofem musiała być interesująca - a nasze pierwsze klasy gimnazjum miały szczęście, w takiej nietypowej lekcji uczestniczyć. Tematem lekcji była historia Żydów bieckich, ich losy od czasów najdawniejszych w mieście Biecz, aż do nieszczęsnego czasu okupacji i związanej z tym tzw. ostatecznej kwestii żydowskiej czyli po prosu zagłady na masową skalę. Opowieść pana Krzysztofa to jednocześnie ciekawa prezentacja miejsc związanych z bieckimi Żydami, ich dawnym i obecnym wyglądem, to pokazanie Żydów na starych dokumentach, to w końcu wnikliwa analiza krótkiego filmu nakręconego w latach 30-tych w Bieczu, którego bohaterami są ówcześni bieccy Żydzi, jak się okazuje - dzięki pracy pana Krzysztofa nie tacy anonimowi. Przy okazji opowieści młodzież mogła dowiedzieć się o życiu codziennym mniejszości żydowskiej, poznać ich zwyczaje, święta, tradycje rodzinne i religijne.


Oprócz ciekawej gawędy - wykładu i prezentacji, z której wszyscy na pewno skorzystaliśmy, pan Krzysztof podarował szkolnej bibliotece swoją książkę. Miejmy nadzieję, że oprócz tego zasiał w młodych sercach ziarenka pasji, tak aby kiedyś oni, przekazywali innym ponadczasowe wartości, prawdy, tradycje.


Panu Krzysztofowi bardzo dziękujemy za lekcję,... która z łatwością umieszczona została na trwałe w naszej głowie.

 

mgr Jolanta Wantuch-Skorupa

2017© gimbiecz.pl; Projekt: Maciej Mańka
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok